Menu Zavřeno

Erasmus PRO – tříměsíční stáž ve Španělsku

zaci

Jsme ve španělském městě Granada již jeden měsíc (tj 1/3 celkoví doby pobytu). Za tuto skutečnost bychom chtěli poděkovat naší škole, která nám zajistila skutečně skvělý zážitek. Poznáváme místní kulturu prostřednictvím našich prací, do kterých denně chodíme.


Já spolu s Patrikem pracujeme ve firmě, která opravuje počítače a vytváří webové stránky na míru. Máme opravdu milého nadřízeného, který nás hodně naučil jak o Španělsku, tak o naší práci. Další studenti, co jsou zde s námi jsou rozděleni také po dvojicích a pracují v různých firmách.


Máme za sebou několik procházek po městě, výstup na Alhambru, což je místní pevnost a klášter v jednom a také výlet do přímořského města Malaga, který byl příjemným zpestřením minulého víkendu.
Zajímavé jsou i kulturní rozdíly, na které jsme zde narazili. Například je zde 90% zámků nainstalováno „vzhůru nohama“, semafory zde nevydávají žádný zvuk, lidé jsou zde mnohem otevřenější a tolerantnější, ale hlavně je tu dost teplo: (40°C během dne je naprosto běžné) Proto jsme si, stejně jako místní, zvykli na siestu – což je v podstatě uzavření všeho a nucený odpočinek na cca 4 hodiny během největšího tepla. Pracovní den zde začíná v 10.00 a končí v 20.30. Večerní vyžití je v subtilních podnicích možné až cca do půlnoci, v klubech poté do 7.00 ráno.


Chtěl bych vyzdvihnout i kvality místní kuchyně, která nás příjemně překvapila. Je zde totiž běžné, že v restauraci vám při objednání pití automaticky nabídnou zdarma tapas, což jsou malé pokrmy k nápoji, kterými se zasytíte. Dělají zde snad vše od Paelly po Sushi. Prý je tento „zvyk“ v Granadě silně zažitý.


Pobyt si zde moc užíváme a snažíme se zlepšit i v jazyce. Bohužel španělštinu z nás studovala jen jedna slečna a tak jsme odkázáni na duolingo a google lens. Nám to ale nevadí a děláme malé pokroky.


Adios checos.


Vít Růžička a kolektiv